NaStyku.pl

Görlitzer Kulturservicegesellschaft o tegorocznych i przyszłorocznych imprezach na pograniczu

Pandemia koronawirusa zmieniła plany na ten rok. Görlitzer Kulturservicegesellschaft musiało odwołać lub przełożyć niektóre wydarzenia kulturalne, dla innych szukano nowego sposobu przeprowadzenia.
Konferencja prasowa spółki GÖRLITZER KULTURSERVICE / fot. GKSG
Konferencja prasowa spółki GÖRLITZER KULTURSERVICE / fot. GKSG

Jarmark Bożonarodzeniowy na Placu Pocztowym – dziedzictwo odkrywane na nowo

W projekcie, opartym na wystawie rzemiosła i przemysłu z 1885 i 1905 r., zostanie stworzona przestrzeń, która ma na celu wzbudzić entuzjazm wynikający z zabawy, uczenia się, eksperymentowania i odkrywania. Oprócz tego jarmark w pewien sposób przypominać ma swą formą targi.

Celem priorytetowym ma być przy tym wzmocnienie handlu detalicznego w Görlitz poprzez dalszy rozwój miejsc sprzyjających zatrzymaniu się/przystanku na obszarze całego miasta Görlitz. Aby móc generować zyski, rynek ze swoją unikatową propozycją sprzedaży, ma przejąć w tym miejscu funkcję inicjatora. W dalszej części ważne jest, aby umocnić pozycję miasta Görlitz i solidnie „umiejscowić” je między Pragą, Dreznem, Wrocławiem a Cottbus.

Jarmark Bożonarodzeniowy na Placu Pocztowym będzie otwarty od piątku, przed I Niedzielą Adwentu, do 23 grudnia, w godz. 11.00-19.00.

Obok handlu i gastronomii, nadających klasyczny charakter jarmarku, centralnym elementem Jarmarku Bożonarodzeniowego na Placu Pocztowym będzie pagoda, w której zaplanowane są różnorodne strefy rozrywki dla odwiedzających.

Pawilon nauk ścisłych (STEM): Od maszyny parowej do ogniwa spalania – przemiany strukturalne potrzebują pasji

We współpracy ze stowarzyszeniem Förderverein Kulturstadt Görlitz-Zgorzelec e.V. (FVKS) zainicjowany został pawilon nauk ścisłych (STEM). Pawilon, dzięki codziennej nowej porcji eksperymentów i krótkich wykładów, ma za zadanie pobudzać w rodzinach z powiatu Görlitz ducha badacza, zapraszając do wspólnego podziwiania i odkrywania.

To mobilne, otwarte laboratorium eksperymentalno-badawcze, zwraca się ku pytaniom dzieci i młodzieży i w konstruktywny sposób pozwala im eksperymentować na podstawie ich własnych doświadczeń. W procesie wyboru eksperymentów uwzględnione zostaną wszystkie grupy wiekowe (od 1 do 12 klasy). Na lekcje badawcze do pawilonu mogą zgłaszać się całe klasy.

Dzięki obecności pawilonu w ramach nowego Jarmarku Bożonarodzeniowego na Placu Pocztowym, istnieje także szansa na zwrócenie uwagi w tym przedświątecznym czasie na wartościowe z punktu widzenia pedagogiki prezenty, a tym samym wzmóc działanie skoncentrowane na popularyzacji dziedzin z obszaru nauk ścisłych (STEM).

Projekt zgłoszony został do konkursu Sächsischer Mitmach-Fond 2020, w którym stał się także jednym z laureatów.

Dolnośląska piekarnia

Przez 27 dni codziennie od godz. 11:00 do 19:00 „Dolnośląska piekarnia” w namiocie będzie zapraszać na pokazy oraz bezpłatny wypiek pod okiem specjalistów: sprzęt, składniki i eksperci będą zapewnione. Piekarnia będzie codziennie nadzorowana przez osobę mówiącą w j. polskim i niemieckim, która będzie kierować działaniami spontanicznie dołączających uczestników wspólnych eksperymentów piekarniczych. Ponadto odbędzie się 14 imprez specjalnych, na które z wyprzedzeniem zostaną wydane zaproszenia: 8 dla grup z polskich i niemieckich szkół zawodowych i innych oraz 6 dla zgłoszonych grup, np. z polskich i niemieckich stowarzyszeń. Między innymi po ok. 10 uczniów z Görlitz i ze Zgorzelca zapozna się z tradycyjnym rzemiosłem piekarskim regionu i pod fachowym okiem mistrzów piekarstwa, specjalizujących się w pieczeniu sękacza i instruktorów będzie razem piekło ciasta. Wypieki będą mogli zabrać do domu. Uwagę poświęcimy typowym dolnośląskim wyrobom piekarniczym oraz wypiekowi słynnego sękacza. Wymiana mieszkańców Görlitz i Zgorzelca przy wspólnych doświadczeniach piekarskich jest głównym celem projektu i czyni z przedsięwzięcia transgraniczną piekarnię bożonarodzeniową.

Projekt jest finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa w ramach funduszu małych projektów INTERREG Polska – Saksonia 2014-2022.

Pagoda regionalna #Gute Stube

W pagodzie oferowane będą w sprzedaży produkty lokalnych i regionalnych dostawców (Ebersbacher Kerzenfabrik, fit GmbH, Geha Mühlen & Back GmbH, Kokosweberei, Komet, Landskron, Menschel-Limo, Original Oberl. Baumkuchen, Linke-Glühwein itd.). W cenie zakupionego towaru zawarta będzie także usługa jego zapakowania.

Odwiedzający poczują artystyczny charakter kawiarni i będą mogli spotkać się tu podczas wspólnych interaktywnych dyskusji i rozmów. Oprócz tego miejsce oznaczone jako „Speaker´s Corner“ o każdej pełnej godzinie będzie można wykorzystać na swoje indywidualne 15 minut. Ścianka ze zdjęciami, ubrania i przedmioty ukażą wspaniałe motywy z pobytu w Görlitz w okresie grynderskim.

 

Czytaj dalej >>>

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

fot. Organizator

Zapraszamy na Narodowe Czytanie

Kultura
środa, 04 września 2024, 09:30
Burmistrz Miasta Zgorzelec i Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu zapraszają do udziału w Narodowym Czytaniu 2024.

Zobacz również