Jarmark Bożonarodzeniowy na Placu Pocztowym – dziedzictwo odkrywane na nowo
W projekcie, opartym na wystawie rzemiosła i przemysłu z 1885 i 1905 r., zostanie stworzona przestrzeń, która ma na celu wzbudzić entuzjazm wynikający z zabawy, uczenia się, eksperymentowania i odkrywania. Oprócz tego jarmark w pewien sposób przypominać ma swą formą targi.
Celem priorytetowym ma być przy tym wzmocnienie handlu detalicznego w Görlitz poprzez dalszy rozwój miejsc sprzyjających zatrzymaniu się/przystanku na obszarze całego miasta Görlitz. Aby móc generować zyski, rynek ze swoją unikatową propozycją sprzedaży, ma przejąć w tym miejscu funkcję inicjatora. W dalszej części ważne jest, aby umocnić pozycję miasta Görlitz i solidnie „umiejscowić” je między Pragą, Dreznem, Wrocławiem a Cottbus.
Jarmark Bożonarodzeniowy na Placu Pocztowym będzie otwarty od piątku, przed I Niedzielą Adwentu, do 23 grudnia, w godz. 11.00-19.00.
Obok handlu i gastronomii, nadających klasyczny charakter jarmarku, centralnym elementem Jarmarku Bożonarodzeniowego na Placu Pocztowym będzie pagoda, w której zaplanowane są różnorodne strefy rozrywki dla odwiedzających.
Pawilon nauk ścisłych (STEM): Od maszyny parowej do ogniwa spalania – przemiany strukturalne potrzebują pasji
We współpracy ze stowarzyszeniem Förderverein Kulturstadt Görlitz-Zgorzelec e.V. (FVKS) zainicjowany został pawilon nauk ścisłych (STEM). Pawilon, dzięki codziennej nowej porcji eksperymentów i krótkich wykładów, ma za zadanie pobudzać w rodzinach z powiatu Görlitz ducha badacza, zapraszając do wspólnego podziwiania i odkrywania.
To mobilne, otwarte laboratorium eksperymentalno-badawcze, zwraca się ku pytaniom dzieci i młodzieży i w konstruktywny sposób pozwala im eksperymentować na podstawie ich własnych doświadczeń. W procesie wyboru eksperymentów uwzględnione zostaną wszystkie grupy wiekowe (od 1 do 12 klasy). Na lekcje badawcze do pawilonu mogą zgłaszać się całe klasy.
Dzięki obecności pawilonu w ramach nowego Jarmarku Bożonarodzeniowego na Placu Pocztowym, istnieje także szansa na zwrócenie uwagi w tym przedświątecznym czasie na wartościowe z punktu widzenia pedagogiki prezenty, a tym samym wzmóc działanie skoncentrowane na popularyzacji dziedzin z obszaru nauk ścisłych (STEM).
Projekt zgłoszony został do konkursu Sächsischer Mitmach-Fond 2020, w którym stał się także jednym z laureatów.
Dolnośląska piekarnia
Przez 27 dni codziennie od godz. 11:00 do 19:00 „Dolnośląska piekarnia” w namiocie będzie zapraszać na pokazy oraz bezpłatny wypiek pod okiem specjalistów: sprzęt, składniki i eksperci będą zapewnione. Piekarnia będzie codziennie nadzorowana przez osobę mówiącą w j. polskim i niemieckim, która będzie kierować działaniami spontanicznie dołączających uczestników wspólnych eksperymentów piekarniczych. Ponadto odbędzie się 14 imprez specjalnych, na które z wyprzedzeniem zostaną wydane zaproszenia: 8 dla grup z polskich i niemieckich szkół zawodowych i innych oraz 6 dla zgłoszonych grup, np. z polskich i niemieckich stowarzyszeń. Między innymi po ok. 10 uczniów z Görlitz i ze Zgorzelca zapozna się z tradycyjnym rzemiosłem piekarskim regionu i pod fachowym okiem mistrzów piekarstwa, specjalizujących się w pieczeniu sękacza i instruktorów będzie razem piekło ciasta. Wypieki będą mogli zabrać do domu. Uwagę poświęcimy typowym dolnośląskim wyrobom piekarniczym oraz wypiekowi słynnego sękacza. Wymiana mieszkańców Görlitz i Zgorzelca przy wspólnych doświadczeniach piekarskich jest głównym celem projektu i czyni z przedsięwzięcia transgraniczną piekarnię bożonarodzeniową.
Projekt jest finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa w ramach funduszu małych projektów INTERREG Polska – Saksonia 2014-2022.
Pagoda regionalna #Gute Stube
W pagodzie oferowane będą w sprzedaży produkty lokalnych i regionalnych dostawców (Ebersbacher Kerzenfabrik, fit GmbH, Geha Mühlen & Back GmbH, Kokosweberei, Komet, Landskron, Menschel-Limo, Original Oberl. Baumkuchen, Linke-Glühwein itd.). W cenie zakupionego towaru zawarta będzie także usługa jego zapakowania.
Odwiedzający poczują artystyczny charakter kawiarni i będą mogli spotkać się tu podczas wspólnych interaktywnych dyskusji i rozmów. Oprócz tego miejsce oznaczone jako „Speaker´s Corner“ o każdej pełnej godzinie będzie można wykorzystać na swoje indywidualne 15 minut. Ścianka ze zdjęciami, ubrania i przedmioty ukażą wspaniałe motywy z pobytu w Görlitz w okresie grynderskim.
Czytaj dalej >>>