NaStyku.pl

Görlitz zaprasza na Dzień Otwartych Zabytków

Zbliża się druga niedziela września, którą wiele lat temu ustanowiono w Niemczech Dniem Otwartych Zabytków. Görlitz, jak zawsze przy tej okazji, umożliwi zwiedzającym wstęp do wielu obiektów historycznych.
fot. Organizator
fot. Organizator

W tym roku miasto Görlitz uczestniczy w ogólnoniemieckim „Dniu Otwartych Zabytków” z pełnym programem. Temat tegorocznego wydarzenia, które odbędzie się już w najbliższą  niedzielę, 11 września, to: „Ślad kultury: sprawa dla ochrony zabytków”.  

W mieście słynącym z licznych, świetnie zachowanych i pieczołowicie odrestaurowanych zabytków takie wydarzenie to niepowtarzalna okazja, by zwiedzić historyczne obiekty. Szczególnie, że część z nich na co dzień jest niedostępna dla osób postronnych i zostanie udostępniona zwiedzającym po raz pierwszy właśnie przy tej okazji.  

Dla wygody uczestników przygotowano dwujęzyczną broszurę z mapą i opisem otwartych obiektów. Publikację można także pobrać online: 

Programmheft_TdoD_DRUCKDATEI_11082022.pdf (goerlitz.de) 

Uwaga! W opracowanym wcześniej programie, w ostatnich dniach wprowadzono zmiany, których w broszurce nie ma:

  • willa przy Mühlweg 15a (str. 54) nie będzie udostępniona
  • obiekty do zwiedzania, których nie ujęto w broszurze:

     - willa przy Schützenstraße 9

     - kamienica halowa przy Untermarkt 4 

     -  teren dawnego zakładu psychiatrycznego i Kliniki Medycznej przy Kahlbaum-Allee.

Zabytki będą otwarte w godz. 10:00 - 18.00, o ile w programie nie podano innych godzin. 

 Jarmark rzemieślniczy

Od wielu lat wydarzeniem towarzyszącym organizowanym w Dniu Otwartych Zabytków jest Jarmark Rzemieślniczy Patrimonium Gorlicense. W tym roku swoje umiejętności  artystyczne, dawne techniki rzemieślnicze i doświadczenie zaprezentują na nim przedstawiciele ponad 30. zawodów, uznanych za rzemiosło. W palecie profesji, które będzie można podziwiać tego dnia są garncarze, jubilerzy, wikliniarze, szlifierze szkła, tkacze, garbarze, wytwórcy szkła ołowiowego, szewcy, tokarze, kowale, stolarze i rzemieślnicy zajmujący się konserwacją i renowacją zabytków.

Na scenie ustawionej przed ratuszem, na Untermarkt pojawią się tego dnia artyści, muzycy i wokaliści, z regionu.  

Serdecznie zapraszamy do zwiedzania miejskich zabytków, podziwiania rzemiosła na jarmarku rzemieślniczym i oglądania występów artystycznych.

Ustanowiony przez Niemiecką Fundację Ochrony Zabytków „Dzień Otwartych Zabytków” jest największym wydarzeniem kulturalnym w Niemczech i odbywa się zawsze w drugą niedzielę września. Gospodarzem oficjalnej inauguracji jest w tym roku miasto Lipsk.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

fot. Organizator

Spektakl: Kolacja na cztery ręce

Kultura
wtorek, 02 kwietnia 2024, 08:54
Hotel Turyński w Lipsku. Jest rok 1747, przy jednym stole zasiadają wybitni kompozytorzy: Jerzy Fryderyk Haendel oraz Jan Sebastian Bach…Historia, która się nie wydarzyła, ale w teatrze wszystko jest możliwe.

Zobacz również