W tym roku miasto Görlitz uczestniczy w ogólnoniemieckim „Dniu Otwartych Zabytków” z pełnym programem. Temat tegorocznego wydarzenia, które odbędzie się już w najbliższą niedzielę, 11 września, to: „Ślad kultury: sprawa dla ochrony zabytków”.
W mieście słynącym z licznych, świetnie zachowanych i pieczołowicie odrestaurowanych zabytków takie wydarzenie to niepowtarzalna okazja, by zwiedzić historyczne obiekty. Szczególnie, że część z nich na co dzień jest niedostępna dla osób postronnych i zostanie udostępniona zwiedzającym po raz pierwszy właśnie przy tej okazji.
Dla wygody uczestników przygotowano dwujęzyczną broszurę z mapą i opisem otwartych obiektów. Publikację można także pobrać online:
Programmheft_TdoD_DRUCKDATEI_11082022.pdf (goerlitz.de)
Uwaga! W opracowanym wcześniej programie, w ostatnich dniach wprowadzono zmiany, których w broszurce nie ma:
- willa przy Mühlweg 15a (str. 54) nie będzie udostępniona
- obiekty do zwiedzania, których nie ujęto w broszurze:
- willa przy Schützenstraße 9
- kamienica halowa przy Untermarkt 4
- teren dawnego zakładu psychiatrycznego i Kliniki Medycznej przy Kahlbaum-Allee.
Zabytki będą otwarte w godz. 10:00 - 18.00, o ile w programie nie podano innych godzin.
Jarmark rzemieślniczy
Od wielu lat wydarzeniem towarzyszącym organizowanym w Dniu Otwartych Zabytków jest Jarmark Rzemieślniczy Patrimonium Gorlicense. W tym roku swoje umiejętności artystyczne, dawne techniki rzemieślnicze i doświadczenie zaprezentują na nim przedstawiciele ponad 30. zawodów, uznanych za rzemiosło. W palecie profesji, które będzie można podziwiać tego dnia są garncarze, jubilerzy, wikliniarze, szlifierze szkła, tkacze, garbarze, wytwórcy szkła ołowiowego, szewcy, tokarze, kowale, stolarze i rzemieślnicy zajmujący się konserwacją i renowacją zabytków.
Na scenie ustawionej przed ratuszem, na Untermarkt pojawią się tego dnia artyści, muzycy i wokaliści, z regionu.
Serdecznie zapraszamy do zwiedzania miejskich zabytków, podziwiania rzemiosła na jarmarku rzemieślniczym i oglądania występów artystycznych.
Ustanowiony przez Niemiecką Fundację Ochrony Zabytków „Dzień Otwartych Zabytków” jest największym wydarzeniem kulturalnym w Niemczech i odbywa się zawsze w drugą niedzielę września. Gospodarzem oficjalnej inauguracji jest w tym roku miasto Lipsk.