NaStyku.pl

Goci. Znad Bałtyku do Rzymu

Muzeum Łużyckie w Zgorzelcu zaprasza na nową wystawę - Goci. Znad Bałtyku do Rzymu.
Goci. Znad Bałtyku do Rzymu
Goci. Znad Bałtyku do Rzymu

Goci to lud pochodzenia skandynawskiego, który w V wieku n.e. przyczynił się do upadku Imperium Rzymskiego w Europie. Zanim jednak odegrali tak ważną rolę u schyłku okresu antycznego, przeszli bardzo daleką drogę – zarówno w sensie dosłownym, jak i kulturowym. Wystawa w Muzeum Łużyckim przedstawia dzieje Gotów w pierwszych wiekach naszej ery, kiedy to zasiedlili oni południowe wybrzeża Morza Bałtyckiego, gdzie szybko wzbogacili się na handlu bursztynem. Z czasem część z nich ruszyła na południowy wschód. Trwająca kilka pokoleń wielka wędrówka zaprowadziła ich nad Morze Czarne i nad środkowy Dunaj. Główną oś wystawy stanowią skomplikowane relacje Gotów z potęgą ówczesnego świata – Cesarstwem Rzymskim, oraz ich niezwykle charakterystyczna kultura materialna, po której dziś odnajdujemy głównie zestawy kobiecej biżuterii z brązu, srebra i złota.

Eksponaty prezentowane na wystawie to zarówno wytwory rzymskiego rzemiosła, jak również niepowtarzalne przykłady gockiego jubilerstwa.

Wystawa „Goci. Znad Bałtyku do Rzymu” otwarta jest dla indywidualnych zwiedzających oraz dla grup nie większych niż 6 osób.

Wystawa ta przygotowana została wspólnie z Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu, a eksponaty udostępniły także Muzeum Archeologiczne we Wrocławiu, oddział Muzeum Miejskiego Wrocławia, Zakład Narodowy im. Ossolińskich we Wrocławiu, oraz Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza w Świdnicy koło Zielonej Góry.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

fot. Organizator

Spektakl: Kolacja na cztery ręce

Kultura
wtorek, 02 kwietnia 2024, 08:54
Hotel Turyński w Lipsku. Jest rok 1747, przy jednym stole zasiadają wybitni kompozytorzy: Jerzy Fryderyk Haendel oraz Jan Sebastian Bach…Historia, która się nie wydarzyła, ale w teatrze wszystko jest możliwe.

Zobacz również