NaStyku.pl

Dzień Babci i Dziadka w muzeach w Gӧrlitz

W najbliższą niedzielę, 22 stycznia, już od godziny 10.00 muzea Görlitz udostępnią bezpłatnie swoje zbiory babciom, dziadkom i wnukom. Okazją jest obchodzony w Polsce Dzień Babci i Dziadka, który spodobał się muzealnikom z Görlitz.
Zapraszamy na Dzień Babci i Dziadka
Zapraszamy na Dzień Babci i Dziadka

Od kilku lat obchody Dnia Babci i Dziadka są akcentowane w placówkach muzealnych w Görlitz, jako dzień bezpłatnego zwiedzania dla dziadków i wnucząt.

Kaisertrutz/Barbakan

Muzealnicy podpowiadają, że świetnym wyborem na ten świąteczny dzień będzie wyprawa do pełnego wrażeń świata Zbiorów Historii i Kultury w Kaisertrutz, gdzie spacerując trasą historyczną prowadzącą od epoki lodowcowej do początków Görlitz i dalej od średniowiecza do biedermeieru, od industrializacji do roku 1990, odbędziecie niezwykłą podróż w czasieLiczne, często intrygujące i zaskakujące, eksponaty zgromadzone w tym niesamowitym muzeum zachęcają by zatrzymać się i przyjrzeć im dokładnie. U kresu tej wyprawy przez style i epoki, Galerii Sztuki Nowoczesnej, czeka na zwiedzających artystyczny finał z dziełami malarstwa, rzeźby, grafiki i sztuki użytkowej XX i XXI wieku. 

Barockhaus/Dom Barokowy

W innym obiekcie Zbiorów Historii i Kultury Gӧrlitz, Domu Barokowym przy Neiβstrasse dziadkowie i  wnuki mogą zanurzyć się w świecie baroku podziwiając zgromadzone w tym wyjątkowym miejscu eksponaty prezentujące mieszczańską sztukę i kulturę okresu baroku, ale też pokazujące jak żyli i spędzali czas bogaci mieszczanie i kupcy tamtej epokiOprócz wspaniałych salonów w muzeum czekają na gości słynna zabytkowa sala biblioteczna i gabinet fizyki oraz sala z cennymi zbiorami naukowymi Górnołużyckiego Towarzystwa Naukowego.

Schlesisches Museum/Muzeum Śląskie

Bogata oferta Muzeum Śląskiego to propozycja na spotkanie z 900-letnią historią Śląska, dawną sztuką rękodzielniczą i okazałą architekturą renesansową, podanymi w sposób nie tylko interesujący, ale też nowoczesny. Także tu odbyć można podróż w czasie, przez epoki    i style. Muzeum mieści się w jednym z najstarszych renesansowych budynków w Niemczech a zarazem jednej z najpiękniejszych budowli Gӧrlitz, noszącej nazwę Schönhof. Zwiedzającymogą tu zapoznać się zsztuką i rzemiosłem z XVII-XIX w. wieku, przedmiotamicodziennego użytku kultury, rzemiosła i przemysłu, życiem w mieście i sztuką XIX i początku XX wieku. 

Na specjalnej powierzchni wystawienniczej prezentowane są tutaj dzieła klasycznej sztuki nowoczesnej ze środowiska wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Wszystkie teksty w Muzeum Śląskim są sformułowane w dwóch językach, w języku niemieckim i polskim. 

Senckenberg Museum für Naturkunde/Muzeum Przyrodnicze im. Senckenberga

Zachwycające wystawy Muzeum Przyrodniczego im. Senckenberga w Görlitz to zaproszenie do spotkania z bogatą fauną i florą Górnych Łużyc, zwierzętami tropikanych lasów i afrykańskiej sawanny, prehistorią oraz żywymi okazami ryb, płazów, gadów, owadów i ssakówWizyta w tym muzeum to opowieść o zachwycającej biożnorodności naszego regionu, której sobie często nie uświadamiamy. Znajdziecie tu wszystko to, co zachwyca w naturze  - elementy naturalnego krajobrazu, starannie odwzorowane w formie zdumiewająco precyzyjnych dioram, pozwolą odbyć szybką podróż po regionie – od stawów hodowlanych na północy, przez wrzosowiska aż po pogórze i góry na południu. Łąka, staw, zagroda wiejska, las – znajdziecie tu wszystko co rośnie i żyje wokół nas. Zwiedzający spotka się tu oko w oko z wilkiem, orłem, żurawiem oraz stu innymi gatunkami zwierząt, zobaczy skały i warstwy geologiczne Górnych Łużyc i prehistoryczne relikty, ale też pozna zwierzęta tropikalnych lasów deszczowych, czy afrykańskiej sawannyA na koniec ochłonie od nadmiaru wrażeń w wiwarium żywymi okazami zwierząt regionalnych i tropikalnych. To idealne miejsce dla rodzin z dziećmi. W kasie Muzeummożna bez dodatkowych opłat wypożyczyć audiopilota z komentarzem do wystaw po niemiecku, polsku i angielsku.

Godziny otwarcia muzeów w dniu 22 stycznia:

Budynki Zbiorów Historii i Kultury Görlitz:

Kaisertrutz, Platz des 17. Juni 1 i Barockhaus, Neißstraße 30 są otwarte w godzinach 10-16. 

Muzeum Historii Naturalnej w SenckenbergaAm Museum 1, w godzinach 10-17

Muzeum Śląskie w Görlitz, Brüderstraße 8, Schönhof, w godzinach 10-17.

Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

fot. Organizator

Spektakl: Kolacja na cztery ręce

Kultura
wtorek, 02 kwietnia 2024, 08:54
Hotel Turyński w Lipsku. Jest rok 1747, przy jednym stole zasiadają wybitni kompozytorzy: Jerzy Fryderyk Haendel oraz Jan Sebastian Bach…Historia, która się nie wydarzyła, ale w teatrze wszystko jest możliwe.

Zobacz również