NaStyku.pl

Dolnośląska nieswojość

Od 6 lutego, w Galerii Brüderstraße w Görlitz oglądać można wystawę o intrygującym tytule „Nieswojość/Unheimisch“.
fot. Agata Pankiewicz i Marcin Przybyłko
fot. Agata Pankiewicz i Marcin Przybyłko

To część polsko-niemieckiego projektu fotograficzno-literackiego o Dolnym Śląsku i jego trudnym, powojennym oswajaniu przez nowych mieszkańców.

Wystawę uzupełnia i w pewnym sensie komentuje publikacja o tym samym tytule, wydana wspólnie przez Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie i wrocławskie Wydawnictwo Warstwy w grudniu 2019 roku, w formie eseju fotograficznego, tzw. fotobooka, z fotografiami Agaty Pankiewicz i Marcina Przybyłki i tekstami dziesięciu polskich autorów, pisarzy, publicystów, kulturoznawców, w tym m.in.: Olgi Tokarczuk, Ziemowita Szczerka, Karola Maliszewskiego, czy Ilony Witkowskiej. Temat projektu to Dolny Śląsk widziany przez pryzmat historycznych zmian po drugiej wojnie światowej, cel – próba zrozumienia fenomenu regionu Polski, w którym po wojnie dokonała się niemal całkowita wymiana ludności.

Twórcy zaangażowani w projekt „Nieswojość/Unheimisch” wyznaczyli sobie ambitny cel przeprowadzenia pogłębionej refleksji nad procesem oswajania Dolnego Śląska przez Polaków, którzy po drugiej wojnie światowej zasiedlili obcy sobie obszar od wieków kulturowo przynależny do Niemców i przez nich zagospodarowany. Wystawa i publikacja dotyka bezpośrednio naszej codzienności, dlatego warto skorzystać z okazji, by przekonać się jak widzą ją inni.      

Fotograficy Agata Pankiewicz i Marcin Przybyłko, redaktorzy publikacji i autorzy zdjęć składających się na wystawę, wyizolowali z przestrzeni dolnośląskich miast i wsi przykłady architektury i krajobrazu, gdzie „poniemieckie” miesza się z nowym, w najczęściej rażąco nieudanych połączeniach stylistycznych, kolorystycznych, a nawet funkcjonalnych. Ta „połamana rzeczywistość”, jak ją nazywa Ziemowit Szczerek – jeden z autorów tekstów zaproszonych do udziału w projekcie, jest tą samą rzeczywistością, w której żyjemy my, mieszkańcy Dolnego Śląska. I tą samą rzeczywistością, którą my, mieszkańcy dolnośląskiego Zgorzelca, porównujemy z rzeczywistością sąsiedniego Görlitz. Nasza, często bardzo krytyczna, ocena dostrzeganych różnic bywa też bardzo powierzchowna. Porównujemy najczęściej tu i teraz, ale nieczęsto pozwalamy sobie na refleksję o ludziach i przyczynach, z powodu których w krajobrazie miasta na przestrzeni lat zaszły takie, a nie inne zmiany. Fotografie tworzące wystawę „Nieswojość/Unheimisch” nie tylko bezkompromisowo odsłaniają blizny jakie pozostawiły po sobie w krajobrazie Dolnego Śląska powojenne gwałtowne zmiany kulturowe, ale też zachęcają do zastanowienia się nad nimi, nad sobą. Ta wystawa jest dla nas i o nas.

Dzięki inicjatywie Muzeum Śląskiego i spółki Kulturservice w Görlitz wystawę „Nieswojość/Unheimisch” można oglądać w galerii przy Bruderstrasse 9 w Görlitz od 6 lutego do 2 maja. Autorzy zdjęć: Marcin Przybyłko i Agata Pankiewicz wezmą udział w otwarciu ekspozycji, które zaplanowano na 6 lutego, na godzinę 17.00.

Godziny otwarcia: od poniedziałku do piątku w godzinach od 11:00 do 18:00, w soboty w godzinach od 13:00 do 18:00. Wstęp wolny. Zapraszamy!

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

fot. Organizator

Spektakl: Kolacja na cztery ręce

Kultura
wtorek, 02 kwietnia 2024, 08:54
Hotel Turyński w Lipsku. Jest rok 1747, przy jednym stole zasiadają wybitni kompozytorzy: Jerzy Fryderyk Haendel oraz Jan Sebastian Bach…Historia, która się nie wydarzyła, ale w teatrze wszystko jest możliwe.

Zobacz również