NaStyku.pl

Dni Literatury nad Nysą 2021 w czasach pandemii. Kiedy startują i jak będą wyglądały? [PROGRAM]

Znany Filip Springer, Marcin Wawrzyńczak oraz Emilia Smechowski – to tylko niektórzy autorzy, którzy wystąpią podczas czerwcowych Dni Literatury nad Nysą. W tym roku dopasowano format do panujących obostrzeń.
Dni Literatury nad Nysą / fot. Axel Lange
Dni Literatury nad Nysą / fot. Axel Lange

Dni Literatury nad Nysą rozpoczną się 9 czerwca i potrwają do 13 czerwca. Ze względu na pandemię, program tegorocznych dni literatury będzie można oglądać za pośrednictwem transmisji na żywo.  Wszystkie imprezy będą bezpłatne. Spotkania odbywać się będą zawsze o godz. 18.00. Oferowane będą dwujęzycznie. Widzowie będą mieli możliwość zadawania autorom pytań za pośrednictwem funkcji czatu. Link do „livestreamu” oraz dalsze informacje znaleźć będzie można na stronie: www.literaturtage.eu.

Tegoroczne hasło festiwalu „Travelling Worl[d]s” na pierwszy rzut oka wydaje się być nie na czasie w obliczu obowiązujących obecnie ograniczeń podróży. Ale to właśnie teraz, bardziej niż kiedykolwiek, świat literatury oferuje nam możliwość poznawania innych krajów, języków, kultur, a nawet i światów oraz eksplorowania ich przez duchowe wędrówki.

W załączeniu przesyłam informację prasową oraz link do programu: https://www.literaturtage.eu/polski/program-2021/

PROGRAM DNI LITERATURY NAD NYSĄ 2021

Podróż rozpocznie się w środę, 9 czerwca o godz. 18.00. Hans-Christian Trepte uda się wspólnie z pisarzem Filipem Springerem i jego tłumaczką Lisą Palmes do dolnośląskiej Miedzianki, dawnego Kupferbergu. Pierwsza wzmianka o tej miejscowości pojawiła się w 1311 roku. Dziś Kupferberg/Miedzianka już nie istnieje. Kiedy Filip Springer postanawia z archeologiczną precyzją zgłębić tajemnice miasta, które zniknęło, pozostała już po nim tylko butelka piwa i porcelanowy korek. Nie możecie Państwo przegapić tych niezwykłych poszukiwań śladów miasta!

Od godziny 20.00 zapraszamy na SpokenWord-Night, poetyckiego buntownika wśród wieczorów literackich! Stosownie do hasła Festiwalu „Travelling Worl[d]s“ piątka artystek i artystów słowa wraz z wiolonczelistką zabierze Państwa w podróż po świecie słowa, pozwalając odkrywać przy tym nowe horyzonty. Spotkanie realizowane jest przy współpracy z Angeprangert!SpokenWord.

W czwartek, 10 czerwca 2021 roku, o godzinie 18.00 wraz z Jaroslavem Rudišem wyruszymy w Ostatnią podróż Winterberga, podróż przez historię Europy Środkowej, w poszukiwaniu traum przeszłości i utraconej miłości. Cieszymy się niezwykle, że czeski autor Jaroslav Rudiš ponownie weźmie udział w naszych Dniach Literatury. Muzycznie spotkaniu towarzyszył będzie Hans Narva. Prowadzenie wieczoru przejmie Vera Schneider.

W piątek, 11 czerwca 2021 roku, o godz. 18.00 porozmawiamy o polsko-niemieckiej antologii Podróżnicy w Górach Olbrzymich. Antologia tekstów źródłowych z XVII–XX wieku. Góry Izerskie i Karkonosze, znane wcześniej jako Góry Olbrzymie, od wieków urzekają swą różnorodnością i pięknem krajobrazu. Przyjeżdżali tutaj niezliczeni arystokraci, artyści, pisarze i uczeni, opisując, a następnie publikując swe wrażenia. Marcin Wawrzyńczak zebrał teksty i przetłumaczył je na język polski. Jego antologia to lektura obowiązkowa dla wszystkich, nie tylko dla wielbicieli wędrówek po Śląsku! Wieczór poprowadzi Thomas Maruck.

Podróżowanie oznacza zawsze też przybycie na miejsce, i o tym właśnie aspekcie rozmawiać będziemy w sobotę, 12 czerwca 2021 roku, o godz. 18.00 na spotkaniu z młodą autorką Emilią Smechowski. W swej książce My, super imigranci, która ukazała się w 2017 roku, Emila Smechowski opowiada osobistą historię emigracji z Polski do Niemiec. Z kolei w swej książce Powrót do Polski opisuje próbę powrotu, choć ograniczonego w czasie, do kraju swego dzieciństwa i próby życia tam wraz z małą córeczką. Opowiada o pełnym sprzeczności życiu codziennym i rozdarciu swego narodu. W Görlitz autorka czytać będzie fragmenty obu książek i porozmawia z Joanną Marią Stolarek o tym, co oznacza posiadanie więcej niż jednej ojczyzny.

Na zakończenie Dni Literatury w niedzielę, 13 czerwca 2021 roku, o godz. 18, rozmawiać będziemy z pisarzami miejskimi Marko Martinem, Barbarą Thériault i Marcelem Kruegerem o Wyimaginowanych metropoliach Europy Środkowej i Wschodniej. Stypendium pisarza miejskiego to program realizowany od 2009 roku, mający na celu upowszechnianie wiedzy o wspólnym dziedzictwie kulturowym Niemców i ich sąsiadów w Europie Środkowej, Wschodniej i Południowej. Stypendyści i stypendystki odbywają 5-miesięczną rezydencję w jednym z miast Europy Środkowej lub Wschodniej, biorąc udział w życiu kulturalnym miasta-gospodarza i m.in. prowadząc o tym bloga. W Görlitz gościć będziemy trójkę byłych stypendystów i stypendystek, którzy prowadzili bloga w 2016 roku z Wrocławia, w 2018 roku ze Lwowa i w 2019 roku z Olsztyna. Spoglądając wstecz opowiedzą o swych oczekiwaniach, przeżyciach i doświadczeniach z danym krajem i ludźmi oraz o tym, czy i w jaki sposób stypendium zmieniło ich spojrzenie na Europę Środkową i Wschodnią. Rozmowę poprowadzi Uwe Rada.

 

 

Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

fot. Organizator

Spektakl: Kolacja na cztery ręce

Kultura
wtorek, 02 kwietnia 2024, 08:54
Hotel Turyński w Lipsku. Jest rok 1747, przy jednym stole zasiadają wybitni kompozytorzy: Jerzy Fryderyk Haendel oraz Jan Sebastian Bach…Historia, która się nie wydarzyła, ale w teatrze wszystko jest możliwe.

Zobacz również