Podzielony na cztery etapy cykl wykładów, prelekcji, warsztatów, wystaw i koncertów, który pod nazwą „Dni Dziedzictwa nad Nysą” pojawił się w kalendarzu wydarzeń Europa-Miasta na rok 2020 jest częścią nowego polsko-niemieckiego projektu „Pomyśl: Nasze Dziedzictwo – Twoja Przyszłość”. To kolejne transgraniczne przedsięwzięcie dofinansowane pieniędzmi Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu współpracy INTERREG Polska-Saksonia 2014-2020.
Wniosek o dofinansowanie, opracowany i współrealizowany przez miasto Zgorzelec, Gminę Ewangelicką Görlitz i görlitzką spółkę Kulturservice, obejmuje przede wszystkim rewitalizację obiektów dziedzictwa kulturowego wpisanych do rejestrów zabytków tj. Miejskiego Domu Kultury w Zgorzelcu i budynku „Starej Słodowni” w görlitzkim kompleksie Tivoli, które dziś, kiedy cieszymy się otwartymi granicami, powinny jeszcze pełniej służyć wymianie kulturalnej pomiędzy miastami, polsko-niemieckiej integracji i współpracy w ramach Europa-Miasta oraz Unii Europejskiej. Aby jednak te ciekawe i ważne dla obu miast zabytki zyskały na atrakcyjności turystycznej i funkcjonalności potrzebne jest wykonanie kolejnych napraw, modernizacji i renowacji, takich jak np. gruntowny remont dachu i kopuły zgorzeleckiego domu kultury, zbyt skomplikowany i kosztowny, by miasto samodzielnie mogło go sfinansować, czy wykraczające poza możliwości finansowe niemieckiej gminy wyznaniowej odbudowa i odrestaurowanie strawionego przez pożar pomieszczenia „Starej Słodowni” w kompleksie Tivoli.
Dni dziedzictwa nad Nysą
Prace rewitalizacyjno-modernizacyjne to jednak nie wszystko. Dla polskich i niemieckich partnerów realizacja projektu to także punkt wyjścia do dyskusji, pogłębiania i popularyzacji wśród uczniów, studentów, mieszkańców i turystów wiedzy o wspólnym, unikalnym dziedzictwie kulturowym naszego regionu. Tym celom dedykowane są „Dni Dziedzictwa nad Nysą”, które we współpracy z pozostałymi partnerami opracowała spółka Kulturservice. Każda z czterech zaplanowanych edycji cyklu potrwa trzy dni, od czwartku do soboty. Wypełnią je ciekawe wykłady, prelekcje, warsztaty, wystawy, wycieczki, spacery i koncerty dotyczące materialnego i niematerialnego dziedzictwa kulturowego polsko-niemieckiego pogranicza. Pierwsza odsłona wydarzenia rozpocznie się już 19 marca i będzie poświęcona historii, obejmując okres od średniowiecza do 1990 roku. Kolejne dwie edycje zaplanowano na czerwiec i listopad tego roku, przyporządkowując ich tematykę teraźniejszości i przyszłości. Wykłady i warsztaty podsumowujące i zamykające wydarzenie „Dni dziedzictwa nad Nysą” zaplanowano na 2021 rok.
Program Pierwszych Dni Dziedzictwa nad Nysą
Czwartek, 19 marca, Miejski Dom Kultury w Zgorzelcu
- 16:00 – Otwarcie pierwszych Dni Dziedzictwa nad Nysą przez burmistrzów obu miast. Wykład – „Görlitz/Zgorzelec – mikrokosmos integracji europejskiej”, dr hab. Elżbieta Opiłowska (UWr) zakończony dyskusją panelową
- 17:45 – Otwarcie wystawy „Görlitz i Zgorzelec na przestrzeni wieków”
- 19:00 – Zakończenie
Piątek, 20 marca, Tivoli, Dr. Kahlbaum Allee Görlitz
- 10:00 – Wprowadzenie do warsztatów: „Najważniejsze punkty w lokalnej historii polsko-niemieckiej”
- 11:00 – Warsztaty: „Spory i pokój”, „Handel i wiara”, „Budownictwo i życie”, „Ekonomia i sztuka”
- 11:30 – Przerwa kawowa
- 11:45 – Warsztaty: „Spory i pokój”, „Handel i wiara”, „Budownictwo i życie”, „Ekonomia i sztuka”
- 13:00 – Przerwa obiadowa
- 14:30 – „Zobaczyć historię“ – wycieczki z przewodnikiem po Görlitz i Zgorzelcu „Tajemnice Görlitz” i „Architektura w Europa-Mieście Zgorzelec/Görlitz“
- 16:00 – Przerwa kawowa
- 16:30 – Wykład: „Osobowości biznesu, polityki i społeczeństwa” zakończony rundą dyskusyjną
- 17:30 – Wykład pt. „Górnołużyckie dziedzictwo sprzed 800 lat: samorządność miast i wsi“ zakończony rundą dyskusyjną
- 18:15 – Przerwa kawowa
- 19:30 – Koncert „Paula i Karol“ w Tivoli
Sobota, 21 marca, Tivoli w Görlitz
- 11:00 – Podsumowanie warsztatów połączone rundą dyskusyjną i prezentacją końcową
- 13:00 – Zakończenie pierwszego cyklu Dni Dziedzictwa nad Nysą
Miejsca wydarzeń:
- Miejski Dom Kultury, ul. Parkowa 1, 59-900 Zgorzelec
- Centrum rodzinne Tivoli | Gemeinde-Und Familienzentrum Tivoli, Dr. Kahlbaum Allee 14, 02826 Görlitz
Wydarzenia odbywać się będą w języku polskim i niemieckim. Ze względów organizacyjnych prosimy o wcześniejsze wysłanie zgłoszenia. Liczba miejsc jest ograniczona. Dlatego nie zwlekaj i zapisz się na interesujące warsztaty i oprowadzanie po Görlitz, jednym z najpiękniejszych miast w Niemczech oraz Zgorzelcu. Zgłoszenia przyjmujemy do 13 marca 2020 r. pocztą elektroniczną na adres: kultur.service@goerlitz.de i telefonicznie: +49 (0)3581 672420 lub +48 75 77 59 938.
Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.denkmal-pomysl.com oraz profilu facebook
Drugi cykl Dni Dziedzictwa Kulturowego nad Nysą odbędzie się w dniach 18-20 czerwca br. – tematem przewodnim będzie „Teraźniejszość Europa-Miasta Zgorzelec/Görlitz”.
Trzeci cykl Dni Dziedzictwa Kulturowego nad Nysą odbędzie się w dniach 5-7 listopada br. -tematem przewodnim będzie „Przyszłość Europa-Miasta Zgorzelec/Görlitz”.
Czwarty cykl Dni Dziedzictwa Kulturowego nad Nysą odbędzie sie 18-20 marca 2021r. i stanowił będzie podsumowanie całości „Dni dziedzictwa nad Nysą”.