NaStyku.pl

Dni Dziedzictwa nad Nysą 2020 – zapisy, terminy, ważne informacje - WYDARZENIE ODWOŁANE!

Burmistrz Miasta Zgorzelec wraz z partnerami projektu, Wolną Gminą Ewangelicką Görlitz i Spółką Kulturservice Görlitz zaprasza w dniach 19-21.03.2020r. do Miejskiego Domu Kultury i kompleksu Tivoli w Görlitz na pierwszą edycję „Dni Dziedzictwa nad Nysą".
Dni Dziedzictwa nad Nysą 2020
Dni Dziedzictwa nad Nysą 2020

Podzielony na cztery etapy cykl wykładów, prelekcji, warsztatów, wystaw i koncertów, który pod nazwą „Dni Dziedzictwa nad Nysą” pojawił się w kalendarzu wydarzeń Europa-Miasta na rok 2020 jest częścią nowego polsko-niemieckiego projektu „Pomyśl: Nasze Dziedzictwo – Twoja Przyszłość”. To kolejne transgraniczne przedsięwzięcie dofinansowane pieniędzmi Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu współpracy INTERREG Polska-Saksonia 2014-2020.

Wniosek o dofinansowanie, opracowany i współrealizowany przez miasto Zgorzelec, Gminę Ewangelicką Görlitz i görlitzką spółkę Kulturservice, obejmuje przede wszystkim rewitalizację obiektów dziedzictwa kulturowego wpisanych do rejestrów zabytków tj. Miejskiego Domu Kultury w Zgorzelcu i budynku „Starej Słodowni” w görlitzkim kompleksie Tivoli, które dziś, kiedy cieszymy się otwartymi granicami, powinny jeszcze pełniej służyć wymianie kulturalnej pomiędzy miastami, polsko-niemieckiej integracji i współpracy w ramach Europa-Miasta oraz Unii Europejskiej. Aby jednak te ciekawe i ważne dla obu miast zabytki zyskały na atrakcyjności turystycznej i funkcjonalności potrzebne jest wykonanie kolejnych napraw, modernizacji i renowacji, takich jak np. gruntowny remont dachu i kopuły zgorzeleckiego domu kultury, zbyt skomplikowany i kosztowny, by miasto samodzielnie mogło go sfinansować, czy wykraczające poza możliwości finansowe niemieckiej gminy wyznaniowej odbudowa i odrestaurowanie strawionego przez pożar pomieszczenia „Starej Słodowni” w kompleksie Tivoli.

Dni dziedzictwa nad Nysą

Prace rewitalizacyjno-modernizacyjne to jednak nie wszystko. Dla polskich i niemieckich partnerów realizacja projektu to także punkt wyjścia do dyskusji, pogłębiania i popularyzacji wśród uczniów, studentów, mieszkańców i turystów wiedzy o wspólnym, unikalnym dziedzictwie kulturowym naszego regionu. Tym celom dedykowane są „Dni Dziedzictwa nad Nysą”, które we współpracy z pozostałymi partnerami opracowała spółka Kulturservice. Każda z czterech zaplanowanych edycji cyklu potrwa trzy dni, od czwartku do soboty. Wypełnią je ciekawe wykłady, prelekcje, warsztaty, wystawy, wycieczki, spacery i koncerty dotyczące materialnego i niematerialnego dziedzictwa kulturowego polsko-niemieckiego pogranicza. Pierwsza odsłona wydarzenia rozpocznie się już 19 marca i będzie poświęcona historii, obejmując okres od średniowiecza do 1990 roku. Kolejne dwie edycje zaplanowano na czerwiec i listopad tego roku, przyporządkowując ich tematykę teraźniejszości i przyszłości. Wykłady i warsztaty podsumowujące i zamykające wydarzenie „Dni dziedzictwa nad Nysą” zaplanowano na 2021 rok.

Program Pierwszych Dni Dziedzictwa nad Nysą

Czwartek, 19 marca, Miejski Dom Kultury w Zgorzelcu

  • 16:00 – Otwarcie pierwszych Dni Dziedzictwa nad Nysą przez burmistrzów obu miast. Wykład – „Görlitz/Zgorzelec – mikrokosmos integracji europejskiej”, dr hab. Elżbieta Opiłowska (UWr) zakończony dyskusją panelową
  • 17:45 – Otwarcie wystawy „Görlitz i Zgorzelec na przestrzeni wieków”
  • 19:00 – Zakończenie

Piątek, 20 marca, Tivoli, Dr. Kahlbaum Allee  Görlitz

  • 10:00 – Wprowadzenie do warsztatów: „Najważniejsze punkty w lokalnej historii polsko-niemieckiej”
  • 11:00 – Warsztaty: „Spory i pokój”, „Handel i wiara”, „Budownictwo i życie”, „Ekonomia i sztuka”
  • 11:30 – Przerwa kawowa
  • 11:45 – Warsztaty: „Spory i pokój”, „Handel i wiara”, „Budownictwo i życie”, „Ekonomia i sztuka”
  • 13:00 – Przerwa obiadowa
  • 14:30 – „Zobaczyć historię“ – wycieczki z przewodnikiem po Görlitz i Zgorzelcu  „Tajemnice Görlitz” i „Architektura w Europa-Mieście Zgorzelec/Görlitz“
  • 16:00 – Przerwa kawowa
  • 16:30 – Wykład: „Osobowości biznesu, polityki i społeczeństwa” zakończony rundą dyskusyjną
  • 17:30 – Wykład pt. „Górnołużyckie dziedzictwo sprzed 800 lat: samorządność miast i wsi“ zakończony rundą dyskusyjną
  • 18:15 – Przerwa kawowa
  • 19:30 – Koncert „Paula i Karol“ w Tivoli

Sobota, 21 marca, Tivoli w Görlitz

  • 11:00 – Podsumowanie warsztatów połączone rundą dyskusyjną i prezentacją końcową
  • 13:00 – Zakończenie pierwszego cyklu Dni Dziedzictwa nad Nysą

Miejsca wydarzeń:

  1. Miejski Dom Kultury, ul. Parkowa 1, 59-900 Zgorzelec
  2. Centrum rodzinne Tivoli | Gemeinde-Und Familienzentrum Tivoli, Dr. Kahlbaum Allee 14, 02826 Görlitz

Wydarzenia odbywać się będą w języku polskim i niemieckimZe względów organizacyjnych prosimy o wcześniejsze wysłanie zgłoszeniaLiczba miejsc jest ograniczona. Dlatego nie zwlekaj i zapisz się na interesujące warsztaty i oprowadzanie po Görlitz, jednym z najpiękniejszych miast w Niemczech oraz Zgorzelcu. Zgłoszenia przyjmujemy do 13 marca 2020 r. pocztą elektroniczną na adres: kultur.service@goerlitz.de i telefonicznie: +49 (0)3581 672420 lub +48 75 77 59 938.

Dni Dziedzictwa nad Nysą 2020 program

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.denkmal-pomysl.com oraz profilu facebook

Drugi cykl Dni Dziedzictwa Kulturowego nad Nysą odbędzie się w dniach 18-20 czerwca br. – tematem przewodnim będzie „Teraźniejszość Europa-Miasta Zgorzelec/Görlitz”.

Trzeci cykl Dni Dziedzictwa Kulturowego nad Nysą odbędzie się w dniach 5-7 listopada br. -tematem przewodnim będzie „Przyszłość Europa-Miasta Zgorzelec/Görlitz”.

Czwarty cykl Dni Dziedzictwa Kulturowego nad Nysą odbędzie sie 18-20 marca 2021r. i stanowił będzie podsumowanie całości „Dni dziedzictwa nad Nysą”.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

fot. Organizator

Spektakl: Kolacja na cztery ręce

Kultura
wtorek, 02 kwietnia 2024, 08:54
Hotel Turyński w Lipsku. Jest rok 1747, przy jednym stole zasiadają wybitni kompozytorzy: Jerzy Fryderyk Haendel oraz Jan Sebastian Bach…Historia, która się nie wydarzyła, ale w teatrze wszystko jest możliwe.

Zobacz również