NaStyku.pl

Czy wiesz, że Spytkowie funkcjonuje Muzeum Rolnicze Wsi?

Od kilku lat w Spytkowie funkcjonuje Muzeum Rolnicze Wsi, powstałe z inicjatywy mieszkańców, prowadzone przez Stowarzyszenie Pracy Samarytańskiej dla Mieszkańców Wsi Ręczyn, Spytków, Kostrzyna i Niedów.
Muzeum Rolnicze Wsi w Spytkowie / fot. Urząd Gminy Zgorzelec
Muzeum Rolnicze Wsi w Spytkowie / fot. Urząd Gminy Zgorzelec

Budynek po przedwojennej remizie straży pożarnej to  maleńka perełka wsi.  Funkcjonujący przez wiele lat jako świetlica wiejska, wymagał gruntownego remontu – to jest odwodnienia, osuszenia murów i konserwacji ścian specjalistycznymi preparatami, wymiany okien i drzwi, remontu instalacji elektrycznej, tynkowania, naprawy dachu, malowania i wykonania elewacji zewnętrznej.

Usilne staranie prezes Stowarzyszenia Heleny Podrazy i sołtys Ewy Kurdziel, a także mieszkańców wsi i zrozumienie potrzeb przez Gminę Zgorzelec, zaowocowało decyzją o remoncie Muzeum Rolniczego Wsi w Spytkowie.

Działanie mogło zostać zrealizowane dzięki dużemu zaangażowaniu Gminy Zgorzelec, w tym przede wszystkim wójta Piotra Machaja, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Małgorzaty Korelin, oraz mieszkańców Wsi, przede wszystkim Marka Kurdziela.

Budynek został wyremontowany i gotowy do przyjmowania kolejnych gości. O eksponaty i porządek w Muzeum i wokół dbają panie Teresa Śniadała i Anna Kotiuszko. Muzeum odwiedzane jest przez pojedyncze osoby. Na grupy Muzeum oczekiwać będzie w okresie, kiedy tylko ustąpią ograniczenia. Zapraszamy!

Muzeum Rolnicze Wsi w Spytkowie / fot. Urząd Gminy Zgorzelec

Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie:
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym jeszcze nie napisaliśmy? Pisz na adres e-mail: lub daj znać nam na Facebooku.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

fot. Organizator

Spektakl: Kolacja na cztery ręce

Kultura
wtorek, 02 kwietnia 2024, 08:54
Hotel Turyński w Lipsku. Jest rok 1747, przy jednym stole zasiadają wybitni kompozytorzy: Jerzy Fryderyk Haendel oraz Jan Sebastian Bach…Historia, która się nie wydarzyła, ale w teatrze wszystko jest możliwe.

Zobacz również