NaStyku.pl

COOLINARIA. Festiwal wina i smaku za nami

W minioną sobotę na Placu Pocztowym w Görlitz odbył się polsko-niemiecki Festiwal Wina i Smaku – Coolinaria. Festiwal, który powstał z myślą o publiczności, lubiącej delektować się nie tylko winem, ale także historią i kulturą winiarstwa.
COOLINARIA. Festiwal wina i smaku za nami / fot. UM Zgorzelec
COOLINARIA. Festiwal wina i smaku za nami / fot. UM Zgorzelec

Wydarzenie zostało poprzedzone środowym otwartym wykładem historycznym Dr. Dagmary Adamskiej z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego, która przybliżyła historię uprawy winorośli na średniowiecznym Śląsku. Piątek upłynął na otwartych spotkaniach dla publiczności z dr Grzegorzem Biszczanikiem z Zielonej Góry, który opowiedział o kuracji winogronowej doktora Ewalda Wolffa z Grünbergu oraz spotkanie z Krzysztofem Fedorowiczem, winiarzem prowadzący Winnicę Miłosz w Łazie i autorem niezwykłej książki Zaświaty.

Sobotni event festiwalu oficjalnie otworzyli burmistrzowie  Ursu i Gronicz. Ten dzień dedykowany był rozkoszom podniebienia: degustacji wina i produktów regionalnych na festynie Wine & FoodMarket, który trwał do późnych godzin wieczornych.

Goście mieli okazję spróbować regionalnych specjałów i win z najlepszych dolnośląskich, saksońskich i brandenburskich winiarni, czy lokalnego rzemieślniczego piwa z browaru Craftbeerbrauerei SUDOST.

Organizatorzy festiwalu jak i burmistrzowie obu miast liczą, że to wydarzenie na stałe zagości w kalendarzu imprez Europa-Miasta Zgorzelec/Görlitz – naprzemiennie po obu stronach Nysy.

Warto przypomnieć, że wydarzenie było dofinansowane przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu dla Regionalnego Rozwoju w ramach programu kooperacyjnego INTERREG Polska-Saksonia 2014-2022

 

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

fot. Organizator

Spektakl: Kolacja na cztery ręce

Kultura
wtorek, 02 kwietnia 2024, 08:54
Hotel Turyński w Lipsku. Jest rok 1747, przy jednym stole zasiadają wybitni kompozytorzy: Jerzy Fryderyk Haendel oraz Jan Sebastian Bach…Historia, która się nie wydarzyła, ale w teatrze wszystko jest możliwe.

Zobacz również