NaStyku.pl

Blisko 600 zgłoszeń na 18. Nyski Festiwal Filmowy

Od 18 do 23 maja po raz 18. odbędzie się Nyski Festiwal Filmowy. W tym roku do organizatorów festiwalu z Kunstbauerkino Großhennersdorf wpłynęło blisko 600 zgłoszeń.
Nyski Festiwal Filmowy 2021
Nyski Festiwal Filmowy 2021

Filmy zawalczą o miejsce w trzech konkursach oraz jedenaście Nyskich Ryb, kultowych statuetek festiwalu.

Wśród zgłoszonych produkcji z Polski, Czech i Niemiec znalazły się filmy fabularne opowiadające o życiu i dorastaniu młodych ludzi, filmy dokumentalne, które w krytyczny sposób ukazują relacje między pokoleniami oraz między człowiekiem a naturą, a także filmy krótkometrażowe, które w różnym stylu podejmują się tematu człowieka i jego zachowań w wyjątkowych sytuacjach. O tym, które filmy znajdą się w programie festiwalu, zdecydujemy na początku kwietnia.

Cieszymy się, że mimo ograniczonych warunków produkcyjnych z powodu pandemii koronawirusa, tak wielu filmowców zgłosiło swoje dzieła na tegoroczny Nyski Festiwal Filmowy - mówi Ola Staszel z trzyosobowego zespołu kierowniczego festiwalu. - Rozpoczęliśmy już przygotowania do festiwalu. Oczywiście na bieżąco obserwujemy sytuację epidemiczną i na jej podstawie dostosowujemy nasze plany. Mamy nadzieję, że do maja ponownie będą mogły otworzyć się kina artystyczne w naszym regionie, a my będziemy mogli przywitać w trójstyku licznych fanów filmu i kinomanów – kontynuuje Staszel.

Żywa Europa w regionie trójstyku nad Nysą

Corocznie w maju, od 2004 roku Nyski Festiwal Filmowy prezentuje w regionie trójstyku Polski, Czech i Niemiec aktualne filmy fabularne, dokumentalne i krótkometrażowe. Pierwotny pomysł zaprezentowania filmów w trzech krajach na przestrzeni lat stale się rozwijał. Dziś festiwal stanowi kulturowy pomost dla fanów filmu i kin artystycznych z trzech sąsiednich krajów oraz ważne miejsce spotkań dla krajowych i międzynarodowych twórców filmu oraz przedstawicieli przemysłu filmowego. Oprócz trzech konkursów i różnych cykli filmowych, które prezentują stosunki i związki między narodami Europy Wschodniej oraz rzucają filmowe spojrzenie na przeszłość i przyszłość, w międzynarodowym programie festiwalu znajdą się także wydarzenia dodatkowe, takie jak koncerty, wieczorki literackie, wystawy i imprezy.

18. Nyski Festiwal Filmowy zgodnie ze swoim tegorocznym mottem „Mother Europe“ koncentruje się na kwestiach, które łączą wszystkich Europejczyków – na korzeniach idei europejskiej, kształcie dzisiejszej Europy i na pytaniu, jak mogłaby wyglądać jej przyszłość. Trójnarodowy festiwal filmowy na trójstyku granic nad Nysą od samego początku opowiadał się za otwartą, sprawiedliwą społecznie i tolerancyjną Europą. Jednak różnice w poziomie życia, deficyty demokracji i myślenie nacjonalistyczne stale podważają tę wizję i zagrażają wolnościom, które od dawna uważane są za oczywiste. I właśnie do refleksji i dyskusji nad tymi tematami pragnie zaprosić z samego serca Europy w tegorocznym cyklu Fokus nasz transgraniczny festiwal filmowy.

Uroczystość otwarcia 18. Nyskiego Festiwalu Filmowego odbędzie się 18 maja w Teatrze Gerharta Hauptmanna w Zittau. Uroczysta ceremonia wręczenia nagród planowana jest na 22 maja w Filmtheater Ebersbach. Podczas niej oprócz najlepszych filmów fabularnych, dokumentalnych, krótkometrażowych oraz faworytów publiczności, przyznane zostaną także nagrody za najlepszą kreację aktorską, najlepszy scenariusz i scenografię. Dodatkowo przyznana zostanie nagroda specjalna dla filmu, który porusza kwestie porozumienia między sąsiadującymi ze sobą narodami: Polską, Czechami i Niemcami. Honorową nagrodę tegorocznego Nyskiego Festiwalu Filmowego otrzyma czeska reżyserka i scenarzystka Helena Třeštíková.

Aktualne informacje dostępne są online: http://www.neissefilmfestival.net

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

fot. Organizator

Spektakl: Kolacja na cztery ręce

Kultura
wtorek, 02 kwietnia 2024, 08:54
Hotel Turyński w Lipsku. Jest rok 1747, przy jednym stole zasiadają wybitni kompozytorzy: Jerzy Fryderyk Haendel oraz Jan Sebastian Bach…Historia, która się nie wydarzyła, ale w teatrze wszystko jest możliwe.

Zobacz również