NaStyku.pl

Biga*Ranx w Zgorzelcu – jedyny koncert w Polsce

To jedyne takie wydarzenie w Polsce – Biga*Ranx – francuska petarda zagra w Zgorzelcu. Podczas tego jedynego występu Francuzów w Polsce towarzyszyć im będzie DJ Bass Reprodukktor Xiądz Maken I.
2 listopada 2018 r. godz. 19.00
2 listopada 2018 r. godz. 19.00

To wydarzenie jest powrotem do korzeni i tradycji zgorzeleckich. Znów zabrzmią w mieście dźwięki znane tutaj z alternatywnych dyskotek i koncertów. Cena biletów 30 zł w przedsprzedaży, 40 zł w dniu koncertu.

Biga*Ranx

Świat zna go pod pseudonimem Biga*Ranx, ale naprawdę nazywa się Gabriel Piotrowski. Ten 30-latek polskiego pochodzenia w ciągu ostatnich kilku lat awansował do pozycji jednego z głównych wokalistów francuskiej sceny reggae.

Kariera tego talentu sceny ragga dub z Tours rozpoczęła się na sound systemowych imprezach, gdy miał zaledwie 13 lat. Fascynacja jamajską kulturą nie skończyła się jedynie na słuchaniu ulubionych artystów, jak Super Cat, Alton Ellis czy Vybz Kartel, ale szybko doprowadziła go do studia nagraniowego. Odkrył również dokonania amerykańskiego hip-hopu, które zaczęły mieć wpływ na to, co robił. Razem ze swoim bratem założył Bandalero Sound System oraz zaczął występować z cenionym kolektywem Ondubground. W Londynie poprawił swój angielski i odkrył bogatą podziemną scenę electro, zakochując się w drum’n’bass i dubstep. Kompozycje Biga zyskały powiew nowoczesnego brzmienia. Dopiero jednak spotkanie z wokalistą Josephem Cottonem spowodowało duże zainteresowanie jego osobą ze strony sceny muzycznej. Ich wspólna piosenka "Air France Anthem" zrobiła sporo zamieszania i grana była również poza Francją, od Rzymu do Montrealu, Madrytu, Kopenhagi czy Lizbony.

W 2011 roku podpisał umowę z francuską wytwórnią X-Ray Production i wydał pierwszy album "On Time", wybrany przez francuski portal Reggae.fr najlepszą płytą roku w kategorii ragga/dancehall. Rok później światło dzienne ujrzał projekt "The World of Biga*Ranx", składający się z czterech winylowych EP. Każda z nich była współpracą z innym producentem: Maffi, Ondubground, Kanka oraz Mungo's Hi Fi. Również w 2012 roku ukazał się remix album "On Time", gdzie jego utwory przeróbkom poddały takie marki jak Chinese Man, Aphrodite, A State of Mind czy Tom Fire. Wtedy poleciał też na Jamajkę, by dla francuskiej telewizji publicznej France Ô nakręcić dokument "Biga*Ranx en Jamaïque". Nic nie było w stanie go zatrzymać – kolejne albumy to "Good Morning Midnight" (2013) i "Nightbird" (2015). W międzyczasie wydał też podwójny koncertowy album i DVD "Live in Paris". Jego ostatnia płyta "1988" wydana została w czerwcu ubiegłego roku i dała narodziny nowemu stylowi, określanemu przez wokalistą jako "vapor reggae" – spokojniejszej, psychodelicznej odmienianie cyfrowego reggae. Pochodzący z niej utwór "Liquid Sunshine" trafił na playlisty ogólnokrajowych stacji radiowych i doczekał się ponad 4 mln odsłon na Youtube.

Biga*Ranx występował na największych europejskich festiwalach reggae, jak Garance Reggae Festival, Reggae Sun Ska Festival czy SummerJam. Teraz czas na występ w ojczyźnie jego przodków!

Facebook Biga*Ranx

DJ Bass Reprodukktor Xiądz Maken I - to selektor muzyki, MC i sceniczny performer, zazwyczaj wypełniający swoje obowiązki w sutannie. Pochodzi ze Zgorzelca i tu przez wiele lat pracował w domu kultury organizując pierwsze w Polsce sound systemy i mnóstwo niezależnych koncertów. Od ponad 10 lat w Polskim Radio Czwórka prowadzi cotygodniową audycję "Strefa Dread" promującą reggae i nowoczesną muzykę etniczną. Z kolei od 30 lat wraz z Mariuszem "Activatorem" Dziurawcem tworzą Joint Venture Sound System.

Facebook Join Venture Sound System

 

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Pomysł na spędzenia Dnia Kobiet

Opera in Love

Kultura
wtorek, 12 lutego 2019, 10:03
Koncert "Opera in Love" z okazji Dnia Kobiet w wykonaniu Sonori Ensemble to wyjątkowy koncert dedykowany wszystkim Paniom i nie tylko!
Zaproszenie na koncert karnawałowy

Koncert karnawałowy

Kultura
poniedziałek, 11 lutego 2019, 08:30
19 lutego o godz. 17:00 w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury odbędzie się Koncert Karnawałowy tradycyjnie organizowany przez Państwową Szkołę Muzyczną I i II stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego w Zgorzelcu.

Zobacz również

Polska Noc Kabaretowa 2019: PGE Turów Arena, 17 lutego, godz. 17.00
Kultura
czwartek, 31 stycznia 2019, 08:50

Polska Noc Kabaretowa 2019

Polska Noc Kabaretowa już po raz kolejny zagości w Zgorzelcu....