NaStyku.pl

Architektura Dolnego Śląska. Na Przedmieściu Nyskim stanęła interesująca wystawa

Na Przedmieściu Nyskim przed Muzeum Łużyckim w Zgorzelcu stanęła bardzo interesująca wystawa plenerowa pn. Architektura Dolnego Śląska. Wystawa prezentuje 85 obiektów z województwa dolnośląskiego. Można ją oglądać do 7 grudnia br.
Architektura Dolnego Śląska - wystawa plenerowa na Przedmieściu Nyskim w Zgorzelcu
Architektura Dolnego Śląska - wystawa plenerowa na Przedmieściu Nyskim w Zgorzelcu

Prezentację 85 obiektów z województwa dolnośląskiego (bez Wrocławia) przygotowała Dolnośląska Okręgowa Izba Architektów RP z okazji 15-lecia działalności samorządu zawodowego architektów.

Wystawa prezentuje obiekty z powiatów: dzierżoniowskiego, głogowskiego, jaworskiego, jeleniogórskiego, kłodzkiego, legnickiego, lubińskiego, milickiego, oleśnickiego, oławskiego, polkowickiego, strzelińskiego, średzkiego, świdnickiego, trzebnickiego, wałbrzyskiego, wołowskiego, wrocławskiego oraz zgorzeleckiego.

Są to zarówno budynki użyteczności publicznej: m.in. szpitale, hotele, szkoły, obiekty sportowe, jak również zakłady produkcyjne, obiekty widokowe i budynki mieszkalne osób prywatnych. Samorząd zawodowy dolnośląskich architektów postanowił też zaprezentować wzorcowo modernizowane obiekty historyczne, które dzięki mądrym decyzjom inwestycyjnym i projektowym zyskały nowe życie.

Wprowadzenie do wystawy

 

Podstawą powołania samorządu zawodowego architektów było stworzenie gwarancji należytego wykonywania zawodu, uznanego jako zawód zaufania publicznego. Po kilkunastu latach działalności zadajemy sobie pytania: Czy przestrzeń naszego kraju stała się dzięki temu bardziej uporządkowana? Czy projektowane przez nas budynki stały się piękniejsze, a może przynajmniej lepiej zaprojektowane pod względem  technicznym?

 

Jako Dolnośląska Okręgowa Izba Architektów RP nie mamy wpływu na to co dzieje się w całym kraju. Intryguje nas jednak pytanie jak zmienia się Dolny Śląsk pod wpływem naszych projektów. Każdego dnia kończy się jakaś budowa, dlatego postanowiliśmy dokonać przeglądu nowych obiektów wybudowanych w czasach działania naszego samorządu zawodowego. Tych, które zauważyliśmy zwiedzając Dolny Śląsk oraz tych, które wybraliśmy spośród wpływających do nas zgłoszeń. Pokazujemy także wzorcowo modernizowane obiekty historyczne, które dzięki mądrym decyzjom inwestycyjnym i projektowym zyskały nowe życie.

 

Nie jest to konkurs i nie tworzymy rankingu  realizacji a raczej przegląd, swoisty remanent. Nasza wystawa celowo pomija Wrocław, który jako stolica regionu i bardzo dynamiczne gospodarczo miasto co roku ma swój przegląd architektury i trudno jest mu dorównać. Mamy świadomość, że nie prezentujemy wszystkiego, ale nawet ten skromny wybór pokazuje, że  nasze projekty pozytywnie zmieniają otoczenie i architekci zasługują na społeczne zaufanie.

 

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

fot. FB K.Haytas

Idź precz - Karolina Haytas w premierowym duecie z Doniem

Kultura
poniedziałek, 19 lutego 2024, 11:45
Za kilka dni, a dokładnie 28 lutego usłyszymy nowy utwór wokalistki Karoliny Haytas w duecie z Doniem. Muzyk znany jest z hip-hopowej grupy Ascetoholix i swojej solowej działalności. Karolina wypromowała takie utwory jak “Złamana” czy “Jesienna refleksja"
fot. MDK Zgorzelec

Powraca Teatr Ziemi Zgorzeleckiej!

Kultura
piątek, 02 lutego 2024, 09:18
Być może niewiele już osób pamięta, ale Zgorzelec - odkąd istnieje jako miasto - zawsze miał teatr. Nadnyska scena była jedną z pierwszych w powojennej Polsce!

Zobacz również