NaStyku.pl

25. Święto Starego Miasta Görlitz i Jakuby Zgorzelec

Zaledwie parę dni dzieli nas od największej imprezy na polsko-niemieckim pograniczu. Już w piątek, 23 sierpnia rozpocznie się Altstadtfest Görlitz i Jakuby Zgorzelec.
DRUGA KONFERENCJA PRASOWA ALTSTADTFEST GÖRLITZ 2019 / fot. Kulturservice Görlitz
DRUGA KONFERENCJA PRASOWA ALTSTADTFEST GÖRLITZ 2019 / fot. Kulturservice Görlitz

Po obu stronach Nysy Łużyckiej będzie działo się tak dużo, że nie sposób tego wymienić. Program jest bardzo różnorodny: koncerty na scenie, regaty na Nysie, warsztaty taneczne, artyści na ulicy, przedstawienia teatralne dla dzieci, rodzinny polsko-niemiecki piknik na łące, miejska plaża czy ogromna karuzela - to tylko część atrakcji, które będą czekały na gości.  

Na terenie Dolnego (Untermarkt) i Górnego Rynku w Görlitz ustawione zostaną trzy duże sceny, na których odbywać się będą koncerty muzyczne i występy artystów.

Największy koncert odbędzie się na głównej scenie (środek Górnego Rynku) w niedzielę. Tu o godz. 20:00 wystąpi znany piosenkarz i kompozytor Albert Hammond. Artysta zdobył popularność w 1972 roku piosenką "It Never Rains in Southern California". Piosenka osiągnęła 5. pozycję na liście Billboard Hot 100 i okazała się ogromnym sukcesem wokalisty. Hammond jest autorem wielu tekstów dla innych sławnych wykonawców, np. Whitney Houston, Tiny Turner i Duffy.

Spływ na byle czym 2019

Jednym ze szczególnych wydarzeń podczas imprezy jest „Spływ na byle czym 2019” na Nysie Łużyckiej, który odbędzie się w sobotę, 24 sierpnia. Do tej pory zgłosiło się 8 drużyn, 4 z Polski i 4 z Niemiec. Zwycięzca regat otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 2,5 tys. zł. Kolejne dwa miejsca również dostaną nagrody. Pula nagród wynosi 5 tys. zł. Wręczenie dyplomów i czeków pieniężnych zaplanowane jest na godz. 18:00 na moście Staromiejskim. Po raz pierwszy w ramach spływu odbędzie się rodzinny piknik na łące nad brzegiem Nysy (Uferpark). Początek o godz. 12:00. Wodny plac zabaw i pokaz baniek mydlanych to atrakcje dla najmłodszych.

Projekt „Spływ na byle czym” jest finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa w ramach funduszu małych projektów INTERREG Polska – Saksonia 2014-2022.

Nowatorski projekt na imprezie

W ramach Święta Starego Miasta zaprezentowany zostanie w sobotę (24.08.) o godz. 14:00 nowatorski projekt szkół z Görlitz i okolicznych miejscowości, które przedstawią modele samochodów napędzanych wodorowymi ogniwami paliwowymi. Modele zostaną pokazane na Górnym Rynku, koło fontanny Herolda. Będzie je można zobaczyć do około godz. 16:00.

Więcej nowości  

W tym roku po raz pierwszy pojawią się nowe kubki z nadrukowanymi motywami z imprezy. W sumie 10 tysięcy sztuk.

Kubki z motywami z imprezy / fot. Kulturservice Görlitz

To m.in. w tych kubkach będziecie mogli kupić napoje podczas święta miasta. Kaucja za kubek wyniesie 2 euro. W tej cenie będzie można również kupić kubek i zabrać go ze sobą do domu.

Święto Starego Miasta w Görlitz i Jakuby w Zgorzelcu to trzydniowa impreza, podczas której mieszkańcy po obu stronach Nysy Łużyckiej wspólnie się bawią.

Program imprezy znajdziecie na naszej stronie internetowej: https://www.altstadtfest-goerlitz.com/informacje-po-polsku/program-na-piątek/

Gdzie można zaparkować?

Parking Christoph-Lüders-Straße (170 miejsc parkingowych

Parking przy dworcu kolejowym, Bahnhofstraße (270 miejsc parkingowych),

Parking w Centrum Handlowym City Center (440 miejsc parkingowych),

Gdzie można zanocować?

Informacje o noclegach dostępne są w Informacji Turystycznej w Görlitz, pod nr tel. +49 (0)3581 4757 0, mejlowo pod adresem: willkommen@europastadt-goerlitz.de oraz na stronie internetowej: | www.goerlitz.de/Zimmer_buchen.html

 

Jakuby 2019 - sprawdź program

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Newsletter stowarzyszenia Meetingpoint Music Messiaen e.V. we współpracy z Fundacją Pamięć, Edukacja, Kultura

Newsletter MMM od teraz dostępny w języku polskim

Kultura
środa, 13 stycznia 2021, 08:39
Newsletter stowarzyszenia Meetingpoint Music Messiaen e.V. we współpracy z Fundacją Pamięć, Edukacja, Kultura dostępny dotychczas w języku niemieckim będzie od tego roku publikowany także po polsku.
Międzynarodowe Dni Messiaena 2021

Dni Messiaena 2021 przełożone na wiosnę

Kultura
poniedziałek, 11 stycznia 2021, 08:23
Pandemia pokrzyżowała festiwalowe plany. Międzynarodowe Dni Messiaena, których centralny punkt stanowi koncert „Kwartet na koniec czasu“ grany 15 stycznia, nie mogą odbyć się tradycyjnie w tym miesiącu. Wydarzenie przełożono na przełom kwietnia i maja.

Zobacz również

#Koncert Domowy Kolędy
Kultura
piątek, 18 grudnia 2020, 08:35

Domowy koncert kolęd

20 grudnia o godz. 16.00 na Facebooku i YouTube odbędzie...