Ze względu na trwającą pandemię koronawirusa, również w tym roku festiwal musiał zostać przeniesiony z maja na wrzesień. W trakcie czterech dni festiwalowych widzowie na styku trzech granic nad Nysą będą mogli obejrzeć ponad 60 filmów fabularnych, dokumentalnych i krótkometrażowych w trzech konkursach i towarzyszących im seriach filmowych. Obok filmów na gości czeka także bogaty program wydarzeń towarzyszących.
18. Nyski Festiwal Filmowy otworzy 16 września film „Je suis Karl“ (DE/CZ, 2020) Christiana Schwochowa, który wpisuje się w temat tegorocznego cyklu Fokus i będzie wyświetlany jednocześnie w trzech niemieckich kinach. W konkursie głównym festiwalu na najlepszy film fabularny rywalizować będą po trzy produkcje z Polski, Niemiec i Czech, które m.in. opowiadają o życiu młodych ludzi i o dorastaniu. Na zakończenie zwycięskie dzieło filmowe otrzyma „Filmową Nagrodę Trzech Krajów“ Saksońskiej Minister Kultury o wartości 10.000 euro. W konkursie na najlepszy film dokumentalny startuje w sumie dziewięć produkcji, które w krytyczny sposób ukazują relacje między pokoleniami, czy też między ludźmi a przyrodą. Nagroda w tym konkursie wynosi 5.000 euro i jest sponsorowana przez lokalną kampanię „So geht sächsisch.“ Konkurs filmów krótkometrażowych Nyskiego Festiwalu Filmowego, na który samorząd studencki Szkoły Wyższej Hochschule Zittau/Görlitz przeznacza nagrodę pieniężną w wysokości 1.000 euro, w 2021 r. ponownie obejmie szeroki wachlarz artystyczny filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych, w różny sposób ukazujące ludzi, którzy znaleźli się w wyjątkowych sytuacjach.
18. Nyski Festiwal FIlmowy zgodnie ze swoim tegorocznym mottem „Mother Europe“, koncentruje się na kwestiach, które łączą wszystkich Europejczyków – na korzeniach idei europejskiej, kształcie dzisiejszej Europy i na pytaniu, jak mogłaby wyglądać jej przyszłość. Trójnarodowy festiwal filmowy na styku trzech granic nad Nysą od samego początku opowiadał się za otwartą, sprawiedliwą społecznie i tolerancyjną Europą. Jednak różnice w poziomie życia, deficyty demokracji i myślenie nacjonalistyczne stale podważają tę wizję i zagrażają wolnościom, które od dawna uważane są za oczywiste. I właśnie do refleksji i dyskusji nad tymi tematami pragnie zaprosić z samego serca Europy w tegorocznym cyklu Fokus nasz transgraniczny festiwal filmowy. W programie znalazło się m.in. czytanie z Navidem Kermanim, które odbędzie się 17 września w Teatrze im. Gerharta Hauptmanna w Zittau.
Ponadto w ramach cyklu „Regionalia“ zaprezentowane zostaną aktualne prace twórców regionalnych, poświęcone życiu na pograniczu i filmowi serbołużyckiemu. Oprócz tego w ciągu czterech dni festiwalowych będzie można zobaczyć takie klasyki filmowe, jak „My Fair Lady“ (1964) czy „Spartakus“ (1960) w formacie 23 mm i 70 mm, niemiecko-czesko-słowacki film dla dzieci „Letni rebelianci“ (2020), a także najważniejsze pozycje kina artystycznego z Polski, Czech i Niemiec. Z kolei w ramach retrospektywy pokazane zostaną dwa filmy laureatki nagrody honorowej tegorocznego Nyskiego Festiwalu filmowego, czeskiej reżyserki filmów dokumentalnych i scenarzystki Heleny Třeštíkovej.
Uroczysta ceremonia wręczenia nagród odbędzie się 18 września w Filmtheater Ebersbach. Obok najlepszych filmów fabularnych, dokumentalnych i krótkometrażowych, Nyskie Ryby przyznane zostaną również za najlepszą kreację aktorską, najlepszy scenariusz i scenografię. Dodatkowo przyznana zostanie nagroda specjalna dla filmu, który porusza kwestie porozumienia między sąsiadującymi ze sobą narodami: Polską, Czechami i Niemcami. Pełny program i najnowsze informacje na temat Nyskiego Festiwalu Filmowego dostępne są na stronie internetowej: www.neissefilmfestival.net
Patronat honorowy nad 18. Nyskim Festiwalem Filmowym objęli Michael Kretschmer, Premier Wolnego Państwa Saksonia, Martin Půta, Hetman Kraju Libereckiego oraz Rafał Gronicz, Burmistrz Miasta Zgorzelec.