NaStyku.pl

18. Nyski Festiwal Filmowy

W dniach od 16 do 19 września odbędzie się 18. edycja Nyskiego Festiwalu Filmowego.
Nyski Festiwal Filmowy 2021
Nyski Festiwal Filmowy 2021

Ze względu na trwającą pandemię koronawirusa, również w tym roku festiwal musiał zostać przeniesiony z maja na wrzesień. W trakcie czterech dni festiwalowych widzowie na styku trzech granic nad Nysą będą mogli obejrzeć ponad 60 filmów fabularnych, dokumentalnych i krótkometrażowych w trzech konkursach i towarzyszących im seriach filmowych. Obok filmów na gości czeka także bogaty program wydarzeń towarzyszących.

18. Nyski Festiwal Filmowy otworzy 16 września film „Je suis Karl“ (DE/CZ, 2020) Christiana Schwochowa, który wpisuje się w temat tegorocznego cyklu Fokus i będzie wyświetlany jednocześnie w trzech niemieckich kinach. W konkursie głównym festiwalu na najlepszy film fabularny rywalizować będą po trzy produkcje z Polski, Niemiec i Czech, które m.in. opowiadają o życiu młodych ludzi i o dorastaniu. Na zakończenie zwycięskie dzieło filmowe otrzyma „Filmową Nagrodę Trzech Krajów“ Saksońskiej Minister Kultury o wartości 10.000 euro. W konkursie na najlepszy film dokumentalny startuje w sumie dziewięć produkcji, które w krytyczny sposób ukazują relacje między pokoleniami, czy też między ludźmi a przyrodą. Nagroda w tym konkursie wynosi 5.000 euro i jest sponsorowana przez lokalną kampanię „So geht sächsisch.“ Konkurs filmów krótkometrażowych Nyskiego Festiwalu Filmowego, na który samorząd studencki Szkoły Wyższej Hochschule Zittau/Görlitz przeznacza nagrodę pieniężną w wysokości 1.000 euro, w 2021 r. ponownie obejmie szeroki wachlarz artystyczny filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych, w różny sposób ukazujące ludzi, którzy znaleźli się w wyjątkowych sytuacjach.

18. Nyski Festiwal FIlmowy zgodnie ze swoim tegorocznym mottem „Mother Europe“, koncentruje się na kwestiach, które łączą wszystkich Europejczyków – na korzeniach idei europejskiej, kształcie dzisiejszej Europy i na pytaniu, jak mogłaby wyglądać jej przyszłość. Trójnarodowy festiwal filmowy na styku trzech granic nad Nysą od samego początku opowiadał się za otwartą, sprawiedliwą społecznie i tolerancyjną Europą. Jednak różnice w poziomie życia, deficyty demokracji i myślenie nacjonalistyczne stale podważają tę wizję i zagrażają wolnościom, które od dawna uważane są za oczywiste. I właśnie do refleksji i dyskusji nad tymi tematami pragnie zaprosić z samego serca Europy w tegorocznym cyklu Fokus nasz transgraniczny festiwal filmowy. W programie znalazło się m.in. czytanie z Navidem Kermanim, które odbędzie się 17 września w Teatrze im. Gerharta Hauptmanna w Zittau.

Ponadto w ramach cyklu „Regionalia“ zaprezentowane zostaną aktualne prace twórców regionalnych, poświęcone życiu na pograniczu i filmowi serbołużyckiemu. Oprócz tego w ciągu czterech dni festiwalowych będzie można zobaczyć takie klasyki filmowe, jak „My Fair Lady“ (1964) czy „Spartakus“ (1960) w formacie 23 mm i 70 mm, niemiecko-czesko-słowacki film dla dzieci „Letni rebelianci“ (2020), a także najważniejsze pozycje kina artystycznego z Polski, Czech i Niemiec. Z kolei w ramach retrospektywy pokazane zostaną dwa filmy laureatki nagrody honorowej tegorocznego Nyskiego Festiwalu filmowego, czeskiej reżyserki filmów dokumentalnych i scenarzystki Heleny Třeštíkovej.

Uroczysta ceremonia wręczenia nagród odbędzie się 18 września w Filmtheater Ebersbach. Obok najlepszych filmów fabularnych, dokumentalnych i krótkometrażowych, Nyskie Ryby przyznane zostaną również za najlepszą kreację aktorską, najlepszy scenariusz i scenografię. Dodatkowo przyznana zostanie nagroda specjalna dla filmu, który porusza kwestie porozumienia między sąsiadującymi ze sobą narodami: Polską, Czechami i Niemcami. Pełny program i najnowsze informacje na temat Nyskiego Festiwalu Filmowego dostępne są na stronie internetowej: www.neissefilmfestival.net

Patronat honorowy nad 18. Nyskim Festiwalem Filmowym objęli Michael Kretschmer, Premier Wolnego Państwa Saksonia, Martin Půta, Hetman Kraju Libereckiego oraz Rafał Gronicz, Burmistrz Miasta Zgorzelec.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również

Aldo Duo na pożegnanie lata w Zgorzelcu
Kultura
czwartek, 16 września 2021, 11:30

Aldo Duo na pożegnanie lata

Aldo Duo to Aleksander Stachowski (akordeon) i Dominik Domińczak (klarnet)....