NaStyku.pl

Zagłosuj na Łużyczanki!

Kapela Łużyczanki walczy o profesjonalną sesję nagraniową w studiu radiowym oraz wydanie płyty CD. A my możemy im w tym pomóc. Sprawdź, jak!
Kapela Łużyczanki (materiały prasowe Urzędu Miasta Zgorzelec)
Kapela Łużyczanki (materiały prasowe Urzędu Miasta Zgorzelec)

Zgorzelecki zespół ludowy Łużyczanki rozszerza swoją aktywność. Łużyczanek możemy posłuchać obecnie w audycji Małgorzaty Majeran-Kokott zatytułowanej Lista Przebojów Ludowych Radia Wrocław, emitowanej w każdą niedzielę w godzinach 7:00-10:00 na wrocławskiej antenie radiowej. Nasz zespół przystępując do plebiscytu ma jednocześnie szansę powalczyć o profesjonalną sesję nagraniową w studiu radiowym oraz wydanie płyty CD, ale musimy mu w tym pomóc głosując poprzez SMS lub telefonicznie!

Jak to zrobić?

Słuchacze przystępują do głosowania wysyłając SMS-a zgłoszeniowego na numer 72280 z wpisanym hasłem "RW Kapela Łużyczanki" (koszt SMS-a wynosi 2 zł + VAT) lub dzwoniąc do redakcji w czasie trwania programu (tj. niedziela w godz. 7:00-10:00) na numer +48 71 339 90 60.

Radio Wrocław o plebiscycie

Lista Przebojów Ludowych Radia Wrocław to program prezentujący zespoły ludowe działające na Dolnym Śląsku. Są to małe wiejskie grupy seniorów śpiewające przy akompaniamencie akordeonu, zespoły wielopokoleniowe, kapele ludowe oraz zespoły pieśni i tańca. Udało nam się nagrać i przedstawić słuchaczom ponad 200 zespołów, które w swoim repertuarze posiadają piosenki ludowe.

W programie nie oceniamy zespołów. Naszym zadaniem jest prezentacja tego co dziś dzieje się na polskiej wsi. Pokazujemy aktywność seniorów i ludzi młodych, którzy chcą działać na rzecz swoich małych ojczyzn. Chcemy też zaznaczyć wyjątkowość Dolnego Śląska na tle innych regionów polski. Mamy tu swoisty tygiel kulturowy, który powoduje, że odnajdziemy tu piosenki, tradycje i stroje ludowe z niemal wszystkich regionów przedwojennej polski. Po drugiej wojnie zamieszkali tu m.in. kresowiacy, przybysze z ziemi kieleckiej, rzeszowskiej, Mazowsza, Polesia, Podhala czy Zamojszczyzny. Liczna grupę stanowią też reemigranci z Bośni, Górale Czadeccy z Rumuni oraz Łemkowie. Wszyscy przywieźli tu swoje tradycje, zwyczaje, obrzędy, muzykę a nawet stroje ludowe, które do dziś przechowywane są jak najcenniejszy skarb. Oderwani od korzeni swoich rodzinnych stron, wymieszani w miastach i wioskach Dolnego Śląska za wszelką cenę starali się ocalić od zapomnienia dziedzictwo wyniesione z rodzinnego domu. Tożsamość kulturowa pozwalała odróżnić swoich od obcych, dawała poczucie dumy z przynależności do określonej zbiorowości. By to osiągnąć najczęściej zakładali zespoły ludowe, w których prezentowali pieśni ludowe, przyśpiewki, obrzędy a nawet tradycje kulinarne. Dziś to pokolenie ludzi w podeszłym wieku, którzy powoli odchodzą. Niezwykle ważne jest aby utrwalić, ocalić od zapomnienia to dziedzictwo, które na zawsze pozostanie wartością i niezwykłym kolorytem Dolnego Śląska.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Krzysztof Daukszewicz wystąpi w styczniu w zgorzeleckim MDK

Pisał do Hrabiego, zaśpiewa w Zgorzelcu

Kultura
piątek, 07 grudnia 2018, 14:13
Znany z kabaretu, radiowej Trójki i Szkła Kontaktowego Krzysztof Daukszewicz wystąpi w Zgorzelcu. Właśnie ruszyła sprzedaż biletów.
Zapraszamy na Mikołajki w Zgorzelcu, 6 grudnia, godz. 17, skwer Popiełuszki

Mikołaj przy choinkach

Kultura
środa, 28 listopada 2018, 09:47
TELEGRAM: Wiem, że byłyście grzeczne. STOP. Przyjeżdżam do Zgorzelca. STOP. Będę 6 grudnia około godziny 17. STOP. Spotkajmy się na skwerze ks. Popiełuszki, przy choince. STOP. Do zobaczenia. STOP. Wasz Święty Mikołaj.

Zobacz również

fot. Tomasz Janusz Szeremeta
Kultura
środa, 21 listopada 2018, 08:24

Teatr jako oswajanie śmierci

W najbliższą niedzielę zapraszamy do Miejskiego Domu Kultury w Zgorzelcu,...