NaStyku.pl

Wystawa specjalna: Budowa taboru na Śląsku

Po raz kolejny w ramach wystawy Uwaga! Pociąg! Muzeum Śląskie zaprezentuje epizod z historii śląskiej kolei. Nowo przygotowana wystawa porusza kolejny aspekt kolejowej historii- budowę taboru kolejowego, prezentując zbiory fotografii, modele oraz tabliczki
Wystawa specjalna "Budowa taboru na Śląsku".
Wystawa specjalna "Budowa taboru na Śląsku".

Historyczne zdjęcia, dotychczas szerzej nieznane, pochodzą z archiwum zakładowego zajmującej się budową pojazdów szynowych fabryki WUMAG w Görlitz i ukazują ogromne osiągnięcia przedsiębiorstwa na tym polu. Wyjątkowa kolekcja składa się z ok. 5000 szklanych płytek i dokumentuje wszystkie rodzaje pojazdów szynowych, które powstały w latach 1890-1945 w zakładach w Görlitz. Niemal kompletne archiwum dawnego WUMAGu zostało przez obecnego właściciela, firmę Bombardier Transportation GmbH za pośrednictwem Muzeum Śląskiego bezpłatnie przekazane Muzeum Komunikacji w Dreźnie, gdzie w najbliższych latach zostanie zdigitalizowane i udostępnione szerokiej publiczności.

W Muzeum Śląskim zaprezentowany będzie jedynie wąski wycinek całości kolekcji, uzupełniony zdjęciami terenów zakładu z lat 20. XX wieku. Dodatkową ilustracją zagadnienia będą modele taboru z kolekcji Ingo Wobsta.

Jednak wagony i lokomotywy były produkowane nie tylko w Görlitz. Dokumentuje to depozyt Muzeum Regionalnego w Lubaniu: ponad 200 tabliczek pochodzących z wagonów wyprodukowanych w XIX i XX wieku na Śląsku, lecz również w całych Niemczech i poza granicami. Kolekcja pochodzi z funkcjonujących do roku 2000 lubańskich Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego, (do 1945 Reichsbahnausbesserungswerk Lauban), gdzie przez ponad 100 lat budowano, naprawiano, a niekiedy  złomowano pojazdy kolejowe z całej Polski, Niemiec i innych krajów. Dziś pamiątką po nich są tabliczki identyfikacyjne.

Wystawa specjalna "Budowa taboru na Śląsku"
6.7 do 2.9.2018
Wystawa "Uwaga! Pociąg!" 
do 2.9.2018

Schlesisches Museum zu Görlitz
Schönhof, Brüderstraße 8, 02826 Görlitz
Tel. 03581/8791-132 
www.schlesisches-museum.de

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

fot. Organizator

Spektakl: Kolacja na cztery ręce

Kultura
wtorek, 02 kwietnia 2024, 08:54
Hotel Turyński w Lipsku. Jest rok 1747, przy jednym stole zasiadają wybitni kompozytorzy: Jerzy Fryderyk Haendel oraz Jan Sebastian Bach…Historia, która się nie wydarzyła, ale w teatrze wszystko jest możliwe.

Zobacz również