NaStyku.pl

MIT EUROPY – wystawa artystyczna w Stadthalle Görlitz

Ponad 100 wielkoformatowych obrazów w intensywnej kolorystyce i rysunków w stylu szkoły lipskiej będzie prezentowanych w sali wystawowej na powierzchni ponad 100 m2 w otwartej wyjątkowo na ten cel Stadthalle Görlitz.
Wernisaż wystawy odbędzie się 13 lipca o godz. 20:00 z udziałem premiera Saksonii Michaela Kretschmera.
Wernisaż wystawy odbędzie się 13 lipca o godz. 20:00 z udziałem premiera Saksonii Michaela Kretschmera.

Są to prace artystyczne niemieckiej artystki ANTOINETTE poświęcone Mitowi Europy.

Centrum wystawy tworzy kompozycja "Strażniczki" składająca się z siedmiu wykonanych ołówkiem rysunków o rozmiarach człowieka. Czuwają one nad "Alternatywnymi Prawdami", czyli fryzem wykonanym przez artystkę również ołówkiem w Görlitz. Patronat nad "Mitem Europy" objął premier Saksonii Michael Kretschmer, który wraz z burmistrzem Zgorzelca, Rafałem Groniczem i nadburmistrzem Deinege weźmie udział w wernisażu w dniu 13 lipca. Wystawa wpisuje się w jubileusz 20-lecia polsko-niemieckiego Europa-Miasta Zgorzelec/Görlitz.

Od ponad 30 lat ANTOINETTE, uczennica niemieckiego artysty Bernharda Heisiga, zajmuje się tematyką Europy. Tematem jej prac są nie tylko greckie mity, ale przede wszystkim historia kontynentu, który po straszliwych wojnach w idei jedności, wolności i demokracji odnalazł gwarancję pokoju – jednak obecne kryzysy rzucają swój cień. Wywołujące skojarzenia z twórczością Egona Schiele i Goyi prace artystki pokazują w mocnych barwach bogaty teatr postaci i są nasycone fantastyczno-symbolicznymi aluzjami. Ich ekspresyjne postaci, baśniowe zwierzęta i bajeczne istoty wciągają oglądającego w plastyczny i pierwotny wszechświat ANTOINETTE.

Wystawa Mit Europy w Stadthalle Görlitz przy moście granicznym Jana Pawła II będzie dostępna codziennie od 14 lipca do 28 października 2018 w godz. 10.00 – 18.00. Wstęp wolny.

Pierwszym przystankiem europejskiego tournée wystawy "Mit Europy" w roku 2016 była czasowa hala sztuki w Eberswalde koło Berlina. Na wiosnę 2018 roku można było oglądać kolejną odsłonę cieszącego się dużym sukcesem projektu w Muzeum Montanelli w Pradze.

Na kolejne etapy zaplanowano Wiedeń, gdzie wystawa będzie pokazywana od 31 grudnia 2018, a następnie Ateny i Brukselę.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

fot. PSM I i II stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego w Zgorzelcu

Zgorzelec zaśpiewał dla Niepodległej!

Kultura
wtorek, 13 listopada 2018, 11:58
11.11 w CSR zabrzmiały polskie pieśni patriotyczne w wykonaniu Chóru Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. F. Nowowiejskiego w Zgorzelcu i Zgorzeleckiej Orkiestry Mandolinistów im. T. Grudzińskiego pod dyrekcją Dominika Lewickiego oraz mieszkańców.
Zgorzeleckie Spotkania z Teatrem (materiał prasowe MDK Zgorzelec)

Żona do adopcji

Kultura
poniedziałek, 05 listopada 2018, 09:44
Fantastyczna komedia teatralna z Olgą Borys. Grana od 2 lat w całej Polsce z wielkim aplauzem widzów.

Zobacz również

Zgorzeleckie Spotkania z Teatrem
Kultura
poniedziałek, 29 października 2018, 10:47

Frida - życie, sztuka, rewolucja

To pierwszy, polski spektakl teatralny inspirowany życiem i twórczością meksykańskiej...