NaStyku.pl

Międzynarodowa wystawa plastyczna

Zapraszamy do obejrzenia międzynarodowej, polsko-niemieckiej wystawy plastycznej Rozegranie/Doppelpass.
Wernisaż odbędzie się w sobotę 15 września o godz. 15.00 w MDK Zgorzelec.
Wernisaż odbędzie się w sobotę 15 września o godz. 15.00 w MDK Zgorzelec.

Prace artystów z Polski i Niemiec skupionych m.in. w Górnołużyckim Towarzystwie Artystycznym można będzie oglądać w Galerii MDK Zgorzelec od 16 września do 21 października.

Na naszych oczach sztuka zaangażowana społecznie lub politycznie przeniosła się – w rezultacie konkretnych działań – na nowe miejsca realizacji i oferuje nam nowe formy współuczestnictwa, czy to na niwie politycznej, czy w urbanistyce. Poprzez obecność w przestrzeni publicznej, sztuka pobudza do dyskursu na temat wartości i modeli we współczesnym społeczeństwie. Dokonuje ogromnej wizjonerskiej pracy na rzecz godniejszej przyszłości. Bo to, co kiedyś miało zagładę jako dewizę i poniżenie za zasadę, zostało – miejmy nadzieję na zawsze pogrzebane i nigdy się nie odrodzi. Odzyskanie przez Polskę suwerenności w 1918 roku, obie wojny światowe, powstanie w Getcie Warszawskim, utworzenie Solidarności, upadek Muru Berlińskiego i Zjednoczenie Niemiec – oto pamięć historyczna, w której osadzona jest nasza praca artystyczna. Żadna karta naszych historii nie może ulec zapomnieniu! 

Projekt i wystawa Doppelpass/Rozegranie stają się w świetle tych faktów dominującym czynnikiem kształtującym nasze życie i kulturę wzajemnego szacunku wobec naszego niemiecko-polskiego sąsiedztwa. Świadectwo ujawnia swoje działanie dopiero wówczas, gdy jest wolne od rachunku skuteczności.

Niniejsze spotkanie artystów zasługuje w stu procentach na miano zjazdu zaangażowanych społecznie budowniczych mostów. Nasza twórczość, także ta związana z niniejszym projektem, z założenia służy wzmaganiu uwagi społecznej i postrzega siebie, jako istotną i organiczną cześć całości; takiej całości, która zawsze była ważna dla niemiecko-polskich relacji: zżywa bliskość, wymiana, rozmowa i przyjaźń - Stefan Zajonz BBK BONN, RHEIN-SIEG e.V. Rzecznik do spraw polsko-niemieckiej współpracy artystycznej, co-kurator wystawy.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

fot. PSM I i II stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego w Zgorzelcu

Zgorzelec zaśpiewał dla Niepodległej!

Kultura
wtorek, 13 listopada 2018, 11:58
11.11 w CSR zabrzmiały polskie pieśni patriotyczne w wykonaniu Chóru Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. F. Nowowiejskiego w Zgorzelcu i Zgorzeleckiej Orkiestry Mandolinistów im. T. Grudzińskiego pod dyrekcją Dominika Lewickiego oraz mieszkańców.
Zgorzeleckie Spotkania z Teatrem (materiał prasowe MDK Zgorzelec)

Żona do adopcji

Kultura
poniedziałek, 05 listopada 2018, 09:44
Fantastyczna komedia teatralna z Olgą Borys. Grana od 2 lat w całej Polsce z wielkim aplauzem widzów.

Zobacz również

Zgorzeleckie Spotkania z Teatrem
Kultura
poniedziałek, 29 października 2018, 10:47

Frida - życie, sztuka, rewolucja

To pierwszy, polski spektakl teatralny inspirowany życiem i twórczością meksykańskiej...